Sportobchod.eu

Změnit měnu: EUR  CZK
Fitting a jeho výhody

Fitting

Každý hráč je od přírody jedinečný, každý je jinak vysoký, jinak drží hůl či jinou rychlostí švihá. Stejně jako např. u oblečení, i u golfových holí neexistuje jedna „konfekční“ velikost. Nač se tedy přizpůsobovat jednomu standardu holí, když se hole mohou přizpůsobit Vám a Vašemu švihu. Proč si prostě nevybrat hole „Na míru“, když je pak hraní s nimi daleko přirozenější, příjemnější, ale hlavně účelnější a tím pádem i zábavnější.

Jak ale poznat jaké mají být hole na míru právě pro Vás? K tomuto účelu slouží soubor několika měření, které dohromady charakterizuje slovo „ FITTING“. A právě tento text by Vám měl objasnit základní metody fittingu, které nabízíme ve službě „Osobní fitting“.

Průběh Fittingu:

Statické měření postavy

Prvním úkonem během fittingu je statické měření postavy. Zde jsou důležité dva údaje. První z nich je samotná výška hráče, která se porovnává s tabulkovou hodnotou. K tomuto účelu jsou určeny tabulky, které vznikly během mnohaletého vývoje a testování golfových holí samotnými výrobci vybavení. Na základě tohoto údaje je pak snadné určit optimální délku holí. Druhým údajem je vzdálenost zápěstí hráče od země při vzpřímeném postoji. Tento údaj slouží k statickému určení úhlu lie (úhel, který svírá země se shaftem) opět podle tabulek. Tato metoda však není příliš přesná, a proto se vše doladí během dynamického měření, kdy se testuje samotný švih hráče.

Video firmy Ping vysvětlující sattické měření: video

Statické měření rukou

Na základě statického měření rukou je určena vhodná tloušťka gripu. Ta je důležité především pro správné držení hole. K tomu jsou potřebné opět dvě míry. Délka dlaně od zápěstí po špičku prostředníčku a následně délka samotného prostředníčku. Vše se buď opět porovná s doporučenou tabulkou, nebo je k tomu využito speciálního měřidla od společnosti Golfsmith, které nechybí v našem vybavení.

Videa vysvětlující volbu velikosti gripu: video 1, video 2

Měření rychlosti švihu

Pomocí speciálního „radaru“ změříme rychlost Vašeho švihu v mílích. Na základě této hodnoty pak určíme optimální tuhost shaftu. Známe jsou tyto tuhosti (seřazeno od nejpomalejšího švihu) L – lady, A – senior, R –regular (standardní pánský shaft), S – stiff, X – extra stiff. Každý výrobce shaftů pak nabízí většinu shaftů hned v několika různých tuhostech ale na to POZOR. Každý výrobce přiřazuje k jednotlivým tuhostem různou švihovou rychlost, kterou pak udává v popisu shaftu. Výběr správného shaftu je proto nutný ještě konzultovat s prodejcem při objednávce vybavení. Se vším Vám však rádi poradíme. A k čemu vlastně je vhodné mít správně tuhý shaft? Pokud je shaft na holi příliš měkký (pružný) hůl nepřichází během švihu ve správné pozici do polohy, kdy udeří do míčku. Tím dochází k špatnému zasažení míčku, jehož následkem je nepřesnost ve směru hry. Pokud je shaft naopak příliš tvrdý (tuhý) prohne se při švihu daleko méně než je třeba a hráče tak okrádá až o několik metrů z délky rány.

Videa vysvětlující volbu tuhosti sahftu: video 1, video 2

Dynamické měření úhlu lie

Úhel lie je úhel, který svírá země se shaftem. Každý hráč drží hůl v jiné výšce švihá rozdílným způsobem. U standardních holí tak často dochází k zásahu míče buď blíže patce nebo blíže špičce hole. To vede k nepřesnostem během hry. Pokud hráč trefuje míček blíže patce, jsou jeho hole tzv. UP (upright). Následkem tohoto nedostatku míček po úderu směřuje doleva. Aby byl tento problém odstraněn musí dojít k přihnutí hole o několik stupňů níže – tzv. FLAT. Pokud hráč trefuje míček naopak blíže špičce, jsou jeho hole FLAT. Směr rány se tak vychyluje doprava. Hole by tedy měly být přihnuty o několik stupňů více – tzv. UP (upright). Jediný správný způsob jak zjistit úhel lie je dynamické měření, při kterém se na hůl (zpravidla železo č.6) nalepí zespodu měřící páska. Následně hráč odpaluje balonek ze speciální podložky, která na pásce zanechává otisk. Z otisku je pak jasně patrné, jak by měly být hole upraveny.

Videa vysvětlující úhle lie: video 1, video 2, video 3


Úvodní strana Nákupní košík Registrace Kontakt
Naše weby: Golf-vozik.cz, Fitness, SQK.cz